Książka w pisaniu (07.06.2012)

Utajnianie wszystkiego jest ulubionym zajęciem jakiekolwiek władzy. Odwrotnie jest z książkami, które co najmniej są poufne, kiedy są pisane. Ja z tą zasadą zrywam. Piszę, więc o tym piszę.
Wszystko to z powodu austriackiego, a potem angielskiego pisarza Sir Ernsta Gombricha (1909-2001), później zapewne najważniejszego w świecie historyka sztuki, któremu, gdy miał 26 zakazano w hitlerowskiej wówczas ojczyźnie jakiejkolwiek pracy. Wtedy, w zasadzie z nudów, napisał w zaledwie sześć tygodni Krótką historię świata, niewielką ksiażeczkę dla młodzieży, której zreszta nie uważał za swje istotne dzieło. Bardzo skromną, z niewielką ilością niekolorowych grafik, raczej symbolicznych niż ilustracyjnych. Ukazała się ona mimo cenzury w 1936 roku, w Wiedniu. Szybko odniosła sukces, a z czasem doczekała się przekładów na 27 języków i stała się popularna na całym świecie. Gombrich naprawdę był tym zdziwiony.
W swojej książeczce opowiadział historię ludzi, od epoki kamiennej po skonstruowanie bomby atomowej, wplatając do niej wątki wojen i podbojów, wielkich dzieł sztuki, przekraczania granic wiedzy i obejmowania rozumem coraz to nowych obszarów. Jego opowieść koncentruje się nie na datach, ale osiągnięciach ludzkości w poznawaniu swojego świata.
Zauroczony, postanowiłem napisać książeczkę podobną, ale nie o historii, ale o tajemnicach ludzi. Tajemnicach prawdziwych, ale i o faktach i zdarzeniach, które są po prostu tajemnicą dla wiekszości. Dla Świata po prostu.
Tajemnice Świata już powstają.  Podobnie jak u Gombricha ma to być ponad 30 krótkich opowieści o faktach, ludziach i wydarzeniach. Nie historii człowieka, ale rozwoju jego wiedzy. Są już brudnopisy rozdziałów:
01 Świat bez tajemnic
02 Maszyny Babbage’a
03 Kody hrabiny
04 Boole i jego algebra
05 Wirniki XX wieku
06 Polacy i Enigma
07 Przełom Fialka
08 Komputery już sa
09 Wielki Ospały Brat
10 XYZ
11 Mikroprocesory
12 Komputerowe harce
13 Apple
14 Mikrokontrolery
15 Komputery mikroświata
16 Gorący kartofel
17 Internet
18 Cybertarapaty
Powstają właśnie:
19 Bez listonosza
20 Pretty Good
21 Szaleństwo witryn
22 Komórki
23 Podpis myszką
24 Smartfony
Kolejne na razie nie powstają.